menu

Videokonference s Evropským parlamentem

Videokonference s Evropským parlamentem

Distanční výuka přináší mnohé výzvy a také nové příležitosti. Před několika týdny byla škole zaslána nabídka z kanceláře poslankyně Evropského parlamentu Dity Charanzové. V rámci této nabídky byla uspořádána tři online zoom setkání pro seminaristy ze základů politické geografie.

První dne 7. 1. 2021 se týkalo problematiky (dokončeného) brexitu a kromě našich žáků se toho účastnili i pan Jan Řebřina (úředník EP), paní Petra Havránková (sekretářka paní europoslankyně) a pan Vít Olmer (politický expert). Po velmi kvalitní prezentaci o průběhu brexitu studenta Denise Pščolky následovala půlhodinová diskuse.

Druhé setkání 14. 1. 2021 bylo zaměřeno na politické fungování EU, přednášku vedl pan Řebřina. Setkání bylo korunováno bezmála hodinovou diskusí s paní europoslankyní Charanzovou (politická frakce Renew Europe), která je zároveň místopředsedkyní EP. Společně s Věrou Jourovou, českou eurokomisařkou, jsou tedy nevlivnější české politické osobnosti na evropské úrovni. Diskuse vycházející od zájmů našich žáků se týkala ochrany životního prostředí, regulace digitálního prostředí či politické integrace v Evropě.

Při třetím setkání 11. 3. 2021 naši studenti (včetně jednoho přizvaného exstudenta) dostali informace o tom, jak požádat o stáže v politických institucích, právě jako je např. Evropský parlament, jaké jsou požadavky, a hlavně, že není na místě se takových zkušeností bát. Informace o tomto tématu podávala zkušená zaměstnankyně Evropského parlamentu paní Markéta Franková a své zkušenosti ze stáží sdíleli Jiří Vinš a Lenka Prošvicová. Na setkání se opět dostavila paní místopředsedkyně EP Dita Charanzová, a tak pokračovala diskuse iniciovaná otázkami našich seminaristů z politické geografie.

Kanceláři paní europoslankyně moc děkujeme za možnost nahlédnutí do fungování EP a formování unijní politiky. Zároveň se jednalo o novou metodu vzdělávání, a to na vysoké úrovni. Naši seminaristé dostali velmi pozitivní zpětnou vazbu. Kdoví, jestli se někdo z nich, nejen po této zkušenosti, nedá na politickou či diplomatickou dráhu:-)

Místopředsedkyně Evropského parlamentu

 

Meet 11. března 2021

 

Beseda o fungování EU 14. ledna 2021