Dva týdny v CERNu
“Od 27. května do 9. června 2018 jsem se zúčastnila výzkumné stáže v CERNu v rámci HSSIP programu. Díky němu jsem potkala spoustu zajímavých lidí, dozvěděla jsem se hodně nových věcí, a hlavně poznala, co taková práce v CERNu obnáší.
Dvacet čtyři vybraných studentů a dva profesoři jsme se (ve většině případů) setkali ráno 27. května v Praze na letišti úplně poprvé. Během letu do Ženevy jsme se však začali seznamovat, a tak při příjezdu do CERNu už jsme vedli přátelské rozhovory o kvantové teorii nebo exotických částicích.
Hned druhý den jsme měli za úkol projít po týmech celý CERN podle mapky, kterou jsme dostali a vyfotit se na určitých místech. Také nás čekala exkurze do synchro-cyklotronu i s přednáškou jednoho českého částicového fyzika/inženýra. Ten nás v průběhu dvou týdnů provázel i po AMS (Alpha Magnetic Spectrometer) a AD (Antiproton Decelerator). Kromě exkurzí po různých pracovištích CERNu (například Data Centeru, Control Centeru, SM18) a detektorech (včetně ATLASu), měl každý student za úkol pracovat po celé dva týdny s předem přiděleným konzultantem na nějakém projektu, který poslední den odprezentoval v angličtině.
Kromě toho jsme měli možnost vybrat si z širokého spektra přednášek, které probíhaly v různých místnostech a v různé době, a tak bylo mnohdy nejtěžší se na přednášku dostat v čas, nebo vůbec dostat Hodně mě také zaujala návštěva S’Cool Labu, což je laboratoř zarezervovaná především pro nadšené středoškoláky, kteří si jsou vědomi, že realizace některých pokusů by doma v obýváku nemusela být úplně bezpečná. Díky tomu jsme si tak mimo jiné vyrobili mlžnou komoru a skládali hadrony se speciální kvarkovou stavebnicí.
Jeden den jsme měli vyhrazený celý na výlet po Ženevě. Jeli jsme lodičkou po Ženevském jezeře kolem vodotrysku Jet d’Eau, obdivovali květinové hodiny v Jardin Anglais, kostel Temle de Saint-Pierre a Staré město, ve kterém se nachází Zeď reformace. Byli jsme taky pozváni na schůzku s českým velvyslancem v Ženevě v rámci Permanent Mission of the Czech Republic in Geneva. Ten nás potom provázel po obrovském labyrintu chodeb a sálů OSN.
Byly to sice jen dva týdny, ale jsem přesvědčená, že na ně nikdy nezapomenu. Pracovala jsem na zajímavém projektu, chodila na neobyčejně poutavé přednášky o částicové fyzice, prošla významné detektory a centra v CERNu, navštívila Ženevu, a hlavně potkala úžasné lidi. Věřím, že s mnohými z nich se ještě někdy setkám. A kdo ví? Třeba všichni společně dokonvergujeme do CERNu ”
Lucie P
eterková, VI. A