menu

Týdenní exkurze v Kaprálově mlýně

Týdenní exkurze v Kaprálově mlýně

Naše vypravování bychom započali cestou do Ochozu u Brna, blízko něhož ekologické vzdělávací středisko leží. Za normální okolností bychom ji nezmiňovali, ale normální okolnosti ne vždy nastaly:-) Při nástupu do vlaku nás přivítalo následující hlášení: „Pozor, tento vlak nejede do Prahy.“ a brněnské MHD naše plány zhatilo dalším hlášením: „Pozor, překážka na trati.“, díky čemuž jsme nestihli navazující autobus.

Po našem příjezdu jsme se hned vrhli do akce. Zjišťovali jsme, jaké ekotechnologie jsou v bývalém mlýně, nyní ekologicko-vzdělávacím středisku, použity. Následně jsme naše znalosti zužitkovávali společenskou hrou. Večer jsme si popovídali o krví zakalené historii zdejšího mlýna a rodiny Kaprálových.

Druhý den jsme jeli navštívit krásy Moravského krasu. Konkrétně na návštěvu Rudického propadání, závrtů, pramenů, ponorů, lomu a jeskyně Býčí skála a Balcarka. Večerním programem byla přednáška o plazech s živými exempláři.

Třetí den jsme se pustili do tvorby vlastních terénních výzkumů. Oblasti našeho bádání byly: biotopy v okolí Říčky, hydrobiologie a zkoumání měřitelných hodnot ve vodě. Po odprezentování naších závěrů ostatním navazovala diskuze.

Čtvrtý den byl rozhodně nejaktivnější. Na programu totiž bylo slaňování a průzkum jeskyní. U těchto aktivit jsme posunuli své limity a vyzkoušeli si, zda netrpíme rozličnými fóbiemi. V rámci večerního programu jsme se účastnili simulovaného zasedání městské rady, kdy jsme všichni dostali vlastní roli a hájili své, či společné zájmy. Dle mého se nám podařilo napodobit české politické prostředí velice věrohodně. Po bouřlivé diskusi jsme zchladili své mozky při večerní procházce do jeskyně Pekárna.

Na zpáteční cestě jsme už pouze přetížili pár spojů hromadné dopravy, prohlédli si pozoruhodný útvar orloje na brněnském náměstí Svobody a hurá domů😊.

Závěrem bych shrnul pár „důležitých“ věcí. Daň na naší návštěvě si odnesla odvařená rychlovarná konvice a prasklý pingpongový míček. Celou naši exkurzi provázel stolní fotbálek, a také invaze a následná genocida invazivních berušek z Asie. Takže pokud vám příště škola tento zážitek nabídne, tak neváhejte a berte to.

Exkurze byla různorodá, velmi poučná a příjemná. Pozitivní byl také fakt, že jsme za exkurzi, která proběhla 3. až 7. 10. 2022, neplatili, náklady byly hrazeny z projektu Moravskoslezského kraje OKAP II.

Loučí se s vámi účastníci exkurze z 2.D.