menu

Kouzelná Andalusie

Kouzelná Andalusie

V pátek 29. 9. se skupina Wigymáků připojila k žákům Jazykového gymnázia Pavla Tigrida, nasedla do autobusu a vyrazila směr Španělsko. Čekala nás dlouhá, téměř dvoudenní cesta. Vybaveni polštářky, dekami a zásobou jídla a vody jsme cestovali nejprve do hlavního města Katalánska – Barcelony. Již tento první den pro nás začal dobrodružně. Při průchodu městem jsme narazili na demonstraci, jelikož se o den později konalo referendum o osamostatnění Katalánska. V Barceloně jsme strávili téměř celý den. Prošli jsme historické centrum, navštívili jeden z Gaudího domů (Casa Milà, známá také jako La Pedrera), viděli stále nedokončenou, avšak majestátní, Sagradu Familiu a někteří zájemci se projeli metrem až na domácí hřiště FC Barcelona − Camp Nou. S Barcelonou jsme se rozloučili pohledem na hrající a svítící fontány pod horou Montjuïc.

Dalšího dne jsme dorazili již do Andalusie, do překrásného města Málaga. Zde jsme mohli nahlédnout do rodného domu Pabla Picassa a následně do muzea s obrazy tohoto předního španělského umělce. Večer jsme přijeli do hotelu na pobřeží Costa del Sol. Po dvou nocích strávených v autobuse jsme všichni uvítali pohodlné postele. Následující ráno jsme vyrazili na Gibraltar. Největší úspěch bezpochyby sklidily tamější opičky rodu Makak magot, z nichž některé byly až příliš přátelské.

V následujících dnech jsme vyjížděli na výlety do nejznámějších andaluských měst. Navštívili jsme Córdobu, kde mnohé uchvátila mezquita-catedral, stavba, jež spojuje muslimskou mešitu a křesťanskou katedrálu. Měli jsme možnost ochutnat místní speciality a typické španělské tapas. Přestože byl již začátek října, v Andalusii panovalo pozdní léto a teploty šplhaly k 35 °C, takže jsme využili příležitosti a vykoupali se v moři. Zavítali jsme také do Sevilly, hlavního města celé Andalusie. Mohli jsme si prohlédnout Španělské náměstí, katedrálu, královský palác Alcázar a vyšplhali jsme i na Giraldu, 105 metrů vysokou věž a dominantu celého města.

Na závěr jsme si nechali pravděpodobně nejznámější památku – Alhambru. S průvodkyní jsme prošli tento středověký palácový komplex a vychutnali si také atmosféru okolních zahrad. Cestou zpátky do Česka jsme zastavili na nocleh v Pineda de Mar, malém městečku na severu Španělska. A pak už jsme zamířili domů. Myslím si, že zájezd se setkal s převážně pozitivními ohlasy. Měli jsme možnost poznat úplně novou kulturu, nová místa a procvičit si trochu španělštinu nebo angličtinu. Mnohé z nás Andalusie velmi okouzlila a máme v plánu se tam co nejdříve vrátit.

Eva Kramolišová, Šárka Motanová