menu

Živí básníci

Živí básníci

Živí básníci byli k vidění ve středu 12. června v sále Střediska volného času na Ostrčilově ulici v Ostravě. Živí básníci ve věku od 7 do 18 let. A že jich bylo požehnaně, přes 100 z celé Ostravy. Každému z nich vyšla tiskem jedna nebo dvě básně v Almanachu žákovské/studentské poezie, který každoročně vydává právě SVČ Ostrčilova. Letos Almanach vyšel v rámci projektu TOP 2024 – publikační činnost za finanční podpory statutárního města Ostravy.

Živí básníci je název jedné ze dvou básní naší studentky, nyní již úspěšné absolventky Lucie Nedělové. Její „básníci střílí slova z kulometu“, tak pozor na ten „kulomet písmen“! Její druhá báseň s názvem Marmeláda celý Almanach uzavírá….veršem „Hlavně se milujte!“ Jak odolat takové výzvě?

Druhou živou básnířkou je Kateřina Krejčí z 6.A, které také otiskli dvě básně: meditativní Ano a nebo ne a Sedmikrásky, které chce mít Katka zapletené ve vlasech.

V rámci slavnostního dopoledne proběhl také „křest“ 17. sborníku vítězných slohových prací okresních a krajských kol 50. ročníku Olympiády v českém jazyce 2023/2024 – Co máme na jazyku. Zde jde o prozaické útvary, povídky, úvahy, líčení, nebo vyprávění. Náš student, dnes úspěšný absolvent Jakub Šafařík se v obou kolech umístil na vysokých příčkách. Jeho slohové práce o několik tříd převyšují slohovou úroveň běžných studentů středních škol. Jako jediný má ve sborníku zveřejněny dvě slohové práce, tedy nejlepší slohovou práci z okresního kola a nejlepší slohovou práci z krajského kola OČJ. Téma v okresním kole znělo: Můj kamarád – nekamarád. Jakub popsal naši školu – jako velkou chlupatou potvoru, kterou brzy opustí (maturita) a bude si muset najít novou…. Téma v krajském kole působilo fádně: Místo, kde bych chtěl žít. Ale Jakub dovedl i tuto banalitu povznést do filozofických výšin, pozval nás na kávu do své hlavy a celou povídku zakončil slovy: A bydlet tam – kde duši nevězní klec.

Pokud jste, milí čtenáři našeho článku, dostali chuť na porci poezie a na filozofické povídky našich tvůrců, nezoufejte, že jste neobdrželi Almanach a Sborník v tištěné podobě jako oni. Jejich práce si totiž můžete přečíst v elektronické podobě na www.svcoo.cz, tedy na stránce Střediska volného času Ostrčilova.

Příjemnou četbu vám přeje Mgr. Marcela Tylečková