menu

Reportáž psaná (ne tak úplně) v aule aneb vánoční online

Reportáž psaná (ne tak úplně) v aule aneb vánoční online

10:00    Dobré dopoledne. Vítejte u vánočního koncertu Wigymu, který Vám poprvé v dějinách přinášíme v podrobné online reportáži. Atmosféra je bohužel nepopsatelná.

10:03     Začněme tradičně sestavami. Na prkna, která znamenají svět, dnes nastoupí I.A, II.A, II.B, III.A, IV.A, IV.B, V.B, VI.A, VIII.A, 1.C, 1.D, 2.C, 2.D a pěvecké těleso složené z učitelského sboru. Alespoň takové informace jsme dostali od kouče a kouček Gajduškové, Zubíčkové, Hradecké, Sucháncové-Bednářové, Piškové, Poláška, Grögerové, Korbelové, Černé a Trusinské. Tolik koučů nemá ani česká reprezentace. Doufejme tedy, že tomu bude odpovídat i výsledek.

10:05     A na místo dění přicházejí první protagonisté – V.B, 1.C a 1.D.

10:07     Hudební doprovod je již také na místě. Podle očekávání by pěvci měli zahřívat hlasivky na pokyny malebných tónů okaríny, ale ne. Začneme pěkně za studena.

10:10      Zní píseň „Co se této noci stalo“, pojednávající nikoliv o páteční výpravě na Stodolní, nýbrž o narození Ježíše Krista. Doufejme, že se posluchači dokáží vnitřně ztotožnit i s tímto pro ně nezvyklým konceptem.

10:14     Další v pořadí je píseň „We three Kings“. Její téma je možná poněkud kontroverzní. Pokusme se alespoň nastínit základní obrysy – Josefova manželka otěhotní ještě před konzumací sňatku a on akceptuje, že zde jistou roli sehrál Duch svátý. Po porodu se pak ale zjeví tři neznámí muži, kteří přináší novorozenci dárky. Atmosféra houstne, ovšem nakonec se vše vysvětlí.

10:19     Podle itineráře následuje skladba „Zima, zima“ v podání I.A. Ve skutečnosti píseň „Zima, zima, zima“. Název byl operativně upraven v návaznosti na pokračující globální oteplování. Konstatujme, že Hana Zagorová by byla na své očepicované následovníky jistě hrdá.

10:23     Následují 2 písně komplikovaného názvu (prozpěvované jazykem daleké Hispánie) v provedení indiferentní skupiny studentů. Rytmy jsou žhavé jako ženevská půda pod nohama Jana Kalvína a publikum se začíná lehce vlnit.

10:31      II.A, II.B„Copak je to nového“ (píseň o nepravděpodobné události, kdy naši Valaši spěchají jako braši do Betléma, do salaši) a „Čas radosti“ (nejedná se o zhudebnění pocitů kolegy Vavroše, které zažívá při oznamování testu z matematiky, ale opět o téma narození páně)

10:35     Zní píseň „Gaudete“. Sice o 4 dny později, než by se slušelo podle církevního kalendáře, ale rozvrh Wigymu je nabitý takovým způsobem, že nám snad Bůh odpustí. Gaudete in Domino semper. Jak by řekl major Terazki – „Len ta trůba jim tam chýbá.“

10:39     Ohlašuje se III.A se svou anglickou produkcí. První skladba vznikla v horkém létě roku 1945 a nese proto příznačný název „Let It Snow“. Podle neoficiálních informací se jedná o nejoblíbenější koledu Vladimíra Dbalého.

10:46     Následuje píseň „Joyful, Joyful“, která však bude zpívána řečí znakovou, jíž (zdá se) prozatím promlouvala pouze prof. Gajdušková. Roli dirigentky místo ní převzala „sestra v akci“ Teresa Polk.

10:54     IV.A, IV.B„Zvěstujem vám radost“ (školou koluje pověst, že od nového roku bude tato melodie ohlašovat konec vyučovacích hodin) a „Rádi bychom do Betléma šli“. Diváci si zřejmě nevšimli, ale z našeho vyvýšeného stanoviště bylo možno pozorovat, jak se do sálu nenápadně vplížila místní paní vrátná a přidala se k procítěnému zpěvu.

11:00     Na pódium přichází skupina studentů vykračujících téměř pochodovým krokem. Není divu, neboť za chvíli již sálem zní něžné tóny řeči našich germánských sousedů poskládané do skladby „Wo kleiner vogel“. Libuška na plátně běhá jako na cvičáku. Wir begrüßen unsere Kameraden in Hultschin!

11:06    4.C a píseň „God Only Knows“. Jedná se o neoficiální hymnu maturantů pro rok 2020. Mnohým z nich už nyní tečou slzy dojetí.

11:11     Na pódium přicházejí studenti s flétnami a publikem se prohnal znepokojený šum. Nejeden z návštěvníku si nejspíše vzpomněl na Domeček, kterým se čas od času linou zvuky připomínající vyvolávání Satana za pomoci hromadného obětování koček. Nejmenovaný profesor češtiny PM (kabinet ve druhém patře hned vedle literární učebny) si nyní dokonce vložil do úst špalíček lipového dříví. Jedná se o starou techniku, která má zabránit poškození zubní skloviny v případě akutního záchvatu tance svatého Víta. Jednou se mi důvěrně svěřil, že v blízkosti hudebny čas od času prožívá flashbacky do roku 1866, kdy byl vzduch prosycen kouřem děl, nářkem obětí a kvílením pruských pištců.

11:13     A víte, že ono to vůbec není špatné? 30 kouzelných fléten a prof.Gajdušková, která si za léta výuky hudební výchovy vypěstovala toleranci zenového mistra a nikoliv narovnání závitů spánkového laloku. Obdivuhodné.

11:16     VIII.A „Rockin´Around the Christmas Tree“. 8 let zde prodlívali, 8 let je bylo možno potkávat na chodbách, 8 let se vzdělávali. Chvála bohu, zpívat umějí.

11:17     Právě jsme obdrželi zprávu, že vokály přítomných interpretů byly zaznamenány Krpolskými seismografy.

11:20     Na pódiu zůstávají 3 studentky, které k nám promluví řečí dalekého východu. Slova plynou pomalu jako široká ruská duše a kdyby je slyšel Pavel Novotný, jistě by neváhal a před sochou Koněva Husákovsky líbnul Lavrova.

11:23     Nastupují francouzštináři s odhodlanými výrazy a řádně rozcvičenými jazyky. Předvádějí písně „Niege, neige, blanche“ (druhá nejoblíbenější koleda Vladimíra Dbalého) a notoricky známá „C´est Noel rock“, o které si bohužel reportér nemůže vybavit, kde ji už slyšel.

11:29     VI.A, 2.C, 2.D „A teče vodička“ (zhudebněná příručka vydaná nákladem ministerstva práce a sociálních věcí, určená jako základní návod na přežití pro rodičky bez nemocenského pojištění) a „V Betlémě“ (píseň určená – kvůli jejich předcházejícímu vystoupení – především pro IV.A a IV.B)

11:35     Vypadá to, jako by mělo představení předčasně končit – na pódium se vrhli studenti a jali se rozebírat pódium s rychlostí mechaniků F1.

11:37     No toto! Na jevišti se zjevili Kryštof Poláček a Šárka Pavlisková a provádějí spolu věci odporující zákonům. Tedy těm fyzikálním. Dobrá pověst našeho gymnázia nebyla ani zdaleka narušena. Staccato kvalitní obuvi proniká až do kostrčí přítomných hostů a nejeden návštěvník si kvůli němu musel poposednout.

11:42     Poslední a nejdelší část koncertu – divadelní hra se zpěvy „Herodes“, které se zúčastní i členové pedagogického sboru. Silný zážitek jsme se rozhodli nerušit online přenosem. Pohodlně se proto usaďte a představujte si, jaké to mohlo být.

12:03     Je konec. Řediteli tečou po skráních slzy, řadoví zaměstnanci hlučně smrkají do papírových ručníků ukořistěných na školních toaletách. Sálem se prohánějí zvukové vlny potlesku.

12:05     Potlesk trvá, trvá a kdyby Solženicynův ředitel papírny mohl, by jistě vědoucně kýval hlavou.

12:07     Tím končí náš online přenos. Díky za váš čas a na shledanou třeba zase za rok.