menu

Projekt Polsko – české fórum

Projekt Polsko – české fórum

Polský den

V nedávné době k nám na gymnázium dorazila přátelská návštěva z gymnázia v polské Vratislavi (Wrocław). Jedná se o jediné gymnázium v celém Polsku, kde se jako jeden z cizích jazyků vyučuje čeština. Uvítání polské výpravy se ujala třída 2. D. Během hodiny zasvětili naši studenti polské návštěvníky do všech tajů naší školy. Zatímco my učitelé jsme preferovali polštinu a češtinu, mezi studenty byla slyšet především angličtina. Návštěvníky zaujalo dobré vybavení naší školy a oproti vratislavské škole menší počet studentů v obdobně velké budově.
Druhý den jsme společně vyrazili na exkurzi, kde jsme postupně navštívili šikmý kostel ve staré Karwinné, Těšín a tzv. Trojmezí v Beskydech. Legendární šikmý kostel pochopitelně nezklamal. Pohnutá historie již zaniklého města je prostě fascinující. Sdělení průvodce, že podstavce s kříži jsou vodorovné jsme s nedůvěrou ověřovali vodováhou. Jako dějepisáři jsme si užili především návštěvu Těšína (českého i polského). V tomto městě se svérázně promítla historie obou zemí. Málokoho napadne, že je zde nejstarší románská rotunda v celém Polsku a mnoho dalších zajímavých památek. Pobavila historka o třech bratřích Bolkovi, Leškovi a Češkovi, kteří město údajně založili nebo povídání o české radnici která vznikla v podstatě na zahradě místní seniorky. Vyprávění pana průvodce bylo prostě úžasné. Provádění probíhalo v obou jazycích a tak byla možnost si vyzkoušet, jak je kterému jazyku rozumět.
Z města jsme se přesunuli do beskydských hor. Posíleni obědem jsme se společně vydali na Trojmezí v Hrčavě – hraniční místo mezi Polskem, Slovenskem a Českem. Nakonec nabití novými dojmy se obě skupiny rozloučily a vyrazily domů. Podle nás se akce velmi zdařila. Doufejme, že příští rok proběhne další setkání, tentokrát v polské Vratislavi.

Pavel Skalný

 

Projekt je financován Ministerstvem zahraničních věcí Polské republiky v rámci soutěže Polsko-české fórum 2022.