menu

Příběh skrytý v hudbě

Příběh skrytý v hudbě

Čtyřtaktní motor tiká v rychlém sledu osminových not v rytmu rumby. Závodní vůz firmy Bugatti s Eliškou Junkovou za volantem se řítí z kopce závratnou rychlostí. Za škytání motoru v přiznávkovém rytmu se bugatka dere do protisvahu, na rovině naléhavě akceleruje v ostinátních akordech a fortissimo presto míří do cíle.

Tak nás pozval k poslechu klavírní skladby Jaroslava Ježka Bugatti step jeden z nejlepších klavíristů v České republice Ivo Kahánek. Během jeho recitálu v KD Poklad 31. 3. 2023 jsme ani nedýchali, vtaženi sugestivním příběhem nešťastné lásky do Chopinovy Balady, ohromeni živelností Janáčkovy hudby a houpáni melancholií skladeb autorů 19. století. Řekli byste si – těžký repertoár pro primány a sekundány Wichterlova gymnázia. Nicméně závažnost klasické hudby odlehčilo průvodní slovo samotného klavíristy Iva Kahánka, který navíc drží krok s moderními technologiemi. Rychle nás vyvedl z představy o staromódním klavíristovi, který s sebou vozí po světě kufr plný papírových not. O notový stojan si opřel iPad, vedle klavírního pedálu na zemi umístil nášlapnou obracečku listů a s chutí se pustil do hry. Takhle chceme hrát i my! Vždyť iPady ve škole už máme!

Ivo Kahánek to z vrozené skromnosti zřejmě nečekal, ale stal se hvězdou našeho matiné. Děti ho po koncertě několikrát vytleskaly zpět na pódium a na památku se s ním vyfotily.

Ať se hudba zabydlí v našich srdcích jako pravý poklad krásy a ušlechtilosti!

Z deníčku zvědavých posluchaček J. Gajduškové, P. Zimolkové, T. Šimůnkové a M. Tylečkové

Wigym a Ivo Kahánek

Wigym a Ivo Kahánek