menu

Exkurze do Valencie

Exkurze do Valencie

Valencie je metropole na východním pobřeží Španělska: Minulý týden se stala destinací pro matematická bádání 21 studentů ze Slovenska a ostravských gymnázií, včetně toho našeho. Pod záštitou projektu Math4U žáci poznávali zdejší vzdělávací systém, památky a gastronomii.

Týden španělské kultury byl odstartován prohlídkou města. Ta začala na vlakovém nádraží Estació del Nord, pokračovala modernistickou budovou tržnice Mercat Central, dále katedrálou Panny Marie a gotickou věží s barokními prvky, El Miguelete, která se pyšní významnou matematickou zajímavostí města – její obvod šestiúhelníkové podstavy je roven výšce samotné věže. Součástí exkurze byla také procházka jedním z největších městských parků v Evropě, Jardín del Turia, který byl vybudován na bývalém korytě slepého ramene řeky Turia.

S místními studenty jsme se seznámili ve škole IES San Vicente Ferrer, kde jsme byli přivítáni verši básníka Federica García Lorcy. Následně nám byly prezentovány zajímavosti o regionu a různorodé přírodovědné projekty. Na oplátku jsme místním představili Českou republiku. Návštěva školy byla příjemným seznámením se se španělskými protějšky a zároveň příležitostí vyzkoušet si prezentování ve španělštině.

Kraj paelly a architektury skýtá také moderní komplexy. Příkladem je Město umění a věd, které je symbolem Valencie. Jedná se o pět staveb vystavěných v urbanistickém stylu. Součástí je prostorové kino a oceánografické muzeum s delfíním představením. V oceánáriu mohli studenti zhlédnout akvarijní tunel, konstrukci ve tvaru iglú s arktickou faunou a nespočet druhů medúz. 

Středozemn

ímu moři ve Valencijském zálivu byl věnován poslední den výpravy, kdy byla teplota příznivá pro koupání a procházky po teplém písku.

Jemné šumění vln postupně utichalo a výprava se musela vrátit do hučících měst svých rodných zemí. Sluncem zalité vzpomínky a nově nabyté znalosti si s sebou však přivezli všichni.

Autor: Kateřina Peterková, 7.B