menu

Exkurze do Terezína 18.-19.1.

Exkurze do Terezína 18.-19.1.

Wichterlovo gymnázium ve spolupráci s Židovským muzeem a Památníkem Terezín realizovalo dvoudenní exkurzi po stopách holocaustu. Akce se zúčastnili žáci obou kvart v doprovodu třech vyučujících (Veroniky Drkošové, Pavla Skalného a Dušana Kubečky) a asistenta pedagoga, Jakuba Ligockého. Jak tato akce konající na našem gymnáziu dopadla. Na to se pokusili hledat odpověď kvartáni James Warren Honcú a Ema Ptáčková.  

Zajímalo vás, jak to vypadá v bývalém ghettu Terezín? Celá naše posádka se ráno v 6:30 na Svinovském nádraží ukázala v plném počtu. Po příjemné cestě a drobném zpožděníčku jsme v Praze dorazili na workshop, kde jsme se seznámili jak s židovskými stereotypy, tak s židovskou architekturou a kulturou. Obešli jsme celkem tři synagogy: Španělskou, Staronovou synagogu a taky nesmíme zapomenout na Maiselovu synagogu, kde jsou zvěčněna jména zesnulých židů, kteří se stali obětmi holocaustu.

V cuku letu jsme se potom ocitli na nádraží a těsně jsme stihli vlak do Litoměřic. Tam po dlouhém vyjednávání přišli diplomaté pan Skalný, pan Kubečka a paní Drkošová k dohodě, že smíme mít za výhodnou cenu dost pokojů pro všechny. Po rychlé návštěvě místní restaurace proložené řadou pedagogických manévrů, nebylo už na chodbách slyšet nic jiného než ospalé chrápání. Druhý den přišlo to hlavní, vypravili jsme se do pevnosti Terezín. Snídaně, předávání pokojů a balení proběhlo v pořádku.   Zostřeným indiánským krokem jsme dostihli oba autobusy. Exkurze začala obhlídkou malé pevnosti Terezín: bývalé věznice gestapa. Zhoršené počasí nám umožnilo představit si, jakým podmínkám museli vězni vzdorovat. Mnohým z nás přeběhl mráz po zádech, když jsme stáli v místnosti, kde se vězni sprchovali. Neumíme si představit, jak si vězni na sebe oblékali mokré prádlo, které na vězních muselo uschnout. V lednových mrazech bychom o to opravdu nestáli. Měli jsme tu možnost se podívat i do cely samotného Gavrilla Principa.

V ghettu Terezín pro nás byly připravené zajímavé aktivity. Kromě prohlídky areálu jsme pracovali s historickými dokumenty a rekonstruovali osudy dvou obyvatel Ghetta.  Při psaní těchto řádků sedíme ve vlaku a blížíme se do Svinova. Pokud jste došli na konec tohoto článku, máte stejnou výdrž jako my. Děkujeme vás za váš čas a přejeme krásný zbytek dne.

James Waren Honcú a Ema Ptáčková