menu

Bezpečný internet

Bezpečný internet

Internetové podvody na vzestupu

Internetové podvody všeho druhu jsou v posledních letech na vzestupu. Všichni dnes používáme moderní technologie k různým finančním transakcím. Internetoví podvodníci ale nejsou pozadu a neustále cíleně útočí na naše finance na základě neustále se měnících podvodných praktik. Šumperští policisté v posledním měsíci roku 2022 zaznamenali enormní nárůst těchto internetových podvodů. Toto je zapříčiněno mimo jiné zvýšenou aktivitou zákazníků v předvánočním období, ale také po vánočních svátcích, kdy začínají výprodeje a lidé často prodávají nevyhovující dárky na inzertních portálech. Samozřejmě i ekonomická situace nahrává podvodníkům, aby potencionální oběti nalákali na výhodné investice, zejména do kryptoměn.

Od 1. prosince 2022 do 3. ledna 2023 bylo oznámeno celkem devatenáct případů v souvislosti s pácháním trestné činnosti v kyberprostoru. Pachatelé poškozeným způsobili celkovou škodu přesahující částku dva miliony korun.

Pachatelé se nejčastěji dopouštějí investičních a reverzních podvodů pod různými legendami. Většinou se jedná o instalaci aplikace, pomocí které pachatelé získají nadvládu nad mobilním telefonem nebo počítačem. Dále se od poškozených snaží vylákat údaje k jejich platební kartě, například pod legendou odkazu na přepravní společnost v případě prodeje věcí poškozeným na inzertních portálech. Legendy se neustále mění, a proto by měli být lidé neustále obezřetní a při sebemenším náznaku podvodného jednání okamžitě přestat s podvodníkem komunikovat, změnit si hesla do internetového bankovnictví a kontaktovat svou banku a policii. Rychlost zde hraje důležitou roli. Pakliže nejsou v bance peníze ještě odečteny z účtu, může banka tuto transakci zablokovat.

O své zkušenosti může hovořit téměř sedmdesátiletý poškozený ze Šumperska, který v říjnu loňského roku reagoval na svém webovém prohlížeči počítače na podvodnou reklamu nabízející investování do kryptonem. Prostřednictvím telefonického hovoru přesvědčil poškozeného, aby mu přes aplikaci umožnil přístup do jeho počítače. Následně pachatel založil jménem poškozeného účet u investiční společnosti a postupně vylákal údaje k jeho platební kartě. Prostřednictvím takto získaných údajů provedl převody finančních prostředků v částce bezmála půl milionu korun.

Investiční podvody – slib „výhodné“ investiční nabídky jako „příležitost, která přichází pouze jednou za život“. Slib snadných peněz nebo pasivního příjmu, příslib vysokých výnosů v krátkém časovém období.

Reverzní podvody – probíhají zpravidla písemnou formou a podvodník se staví do role falešného zájemce o koupi nabízeného zboží.

Myslíte si, že vás v online prostředí nemůže nikdo podvést a všechny nástrahy znáte? Vyzkoušejte si tedy www.kybertest.cz

Bezpečný internet

Dnes už si většina z nás neumí představit život bez internetu, který nabízí úžasné příležitosti k získávání informací, komunikaci, tvorbě a v neposlední řadě zábavě. Virtuální svět je skvělým pomocníkem, ale je potřeba vnímat skryté nástrahy a s tím spojená i rizika. Mnoho uživatelů podceňuje zabezpečení, tedy nevolí silná hesla nebo sděluje identifikační údaje cizí osobě, se kterou komunikuje mailem nebo telefonicky. V posledních měsících bylo zaznamenáno velké množství podvodů, ať už nabouráním se do soukromých komunikačních účtů nebo úniků citlivých informací v kyberprostoru. Jelikož jsou pachatelé stále sofistikovanější, připravili jsme preventivní rady, jak se před nimi chránit.

  • Bezpečný prodej přes internetové bazary je možný jen v případě, že kupujícímu nesdělíte identifikační údaje k platební kartě nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví.
  • Na internet se připojujte pouze z důvěryhodného zdroje.
  • Používejte silná hesla do internetového bankovnictví, sociálních sítí i ostatních účtů na internetu. Při vytváření hesel využívejte velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků například +AsiVitrMachale+158. Svá hesla nikomu nesdělujte!
  • Dávejte si pozor na falešného bankéře (pracovníka banky), který od Vás pod smyšlenou a nepravdivou legendou napadení vašeho bankovního účtu, požaduje okamžitý výběr hotovosti s následným vložením do bitcoinmatu.
  • Buďte obezřetní, pokud Vám někdo nabízí zboží za nezvykle nízkou cenu, může se jednat o podvodníka, který Vás chce na koupi nalákat.
  • Nenechte se zlákat rychlými a snadnými investicemi. Nabídka podezřele vysokých a rychlých zisků může být pouze lákadlem, jak Vás obrat o peníze.
  • Neotvírejte přílohy emailů, nebo jiných zpráv obdržených přes různé sociální sítě z neznámých cizích adres a čísel. Může v nich být vir.
  • Střežte si své soukromí, nesdílejte intimní fotografie a informace o sobě přes internet.
  • Pravidelně aktualizujte operační systém a používejte antivirový software.
  • Na sociálních sítích může docházet ke kyberšikaně dětí. Stejně jako u klasické šikany se jedná o úmyslné chování, kdy je oběť dlouhodobě a opakovaně napadána jedním, či více agresory a závažnost jednotlivých útoků se stále stupňuje. Různé formy útoků a napadání, převážně verbálního charakteru, se však odehrávají skrze sociální sítě. Je důležité zmínit, že v kybersvětě jsou důsledky pro oběť mnohém rychlejší, než při normální šikaně a mohou být skutečně zdrcující.

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje vytvořilo několik videí, kde prostřednictvím příběhů poukazuje na protiprávní jednání páchané prostřednictvím internetu:

zdroj: Policie ČR