menu

Talentovaní žáci z Wichterlova gymnázia uspěli v konkurenci 33 zemí

Talentovaní žáci z Wichterlova gymnázia uspěli v konkurenci 33 zemí

Už podruhé se 5 vybraných žáků Wichterlova gymnázia spolu s jedním pedagogem zúčastnilo týdenního mezinárodního vědeckého kempu pro talenty ve věku 13-15 let, který se tentokrát konal v čínském Nanningu. Akci s názvem 3rd Belt and Road Teenager Maker Camp & Teacher Workshop pořádala Čínská asociace pro vědu a techniku (CAST) za přímé podpory čínského ministerstva vědy a techniky pro země hlásící se k iniciativě Jeden pás, jedna stezka. Ta na mnoha úrovních spojuje země nacházející se na tradiční Hedvábné stezce. Ani letos se naši žáci neztratili. Kromě pěti týmových ocenění za nejlepší prezentaci, nejlepší výrobek a nejlepší spolupráci se zaskvěl Samuel Neděla. V konkurenci 250 žáků z 33 zemí všech pěti kontinentů získal zvláštní ocenění Centra UNESCO Juniorské akademie věd Ukrajiny a pozvánku na plně hrazenou účast na mezinárodním kempu Junior Startup Camp 2020.

Také letos žáci pracovali společně s nadanými dětmi z často velmi exotických zemí na projektech, které si zvolili dle zájmu. Vyráběli například funkční model letadla, mýdlo, filmovou reportáž nebo programovali edukační hry. Výsledky projektů prezentovali na závěrečné konferenci. Vybraný pedagog Wichterlova gymnázia se zároveň účastnil vzdělávacích workshopů zaměřených na projektovou výuku v rámci metodiky STEM (ScienceTechnologyEngineeringMathematics).

Wichterlovo gymnázium po loňském úspěchu znovu zastupovalo Český svaz vědeckotechnických společností, který má s asociací podepsanou rámcovou smlouvu. Ředitel gymnázia Jan Netolička je navíc delegátem Svazu v Mezinárodním koordinačním výboru pro akce zemí Jeden pás, jedna stezka (BRISECC) a díky fungující spolupráci se v loňském roce účastnily vědeckých workshopů a soutěží další dvě střední školy z Moravskoslezského kraje. „Ohromným přínosem pro žáky je nutnost řešit úkoly z oblasti techniky s vrstevníky ze zcela odlišných kultur a samozřejmě v anglickém jazyce. Aktivity tak simulují skutečnou vědeckou práci v mezinárodním týmu a žáci zároveň chápou, jak univerzálním jazykem může chemie, matematika či fyzika být,“ řekl Jan Netolička a dodal: „Důležitá je také aktivní podpora platformy pro učitele a popularizátory vědy, což plně odpovídá současné snaze zejména Moravskoslezského kraje i města Ostravy o popularizaci technického vzdělávání a talentovaných žáků.“

Čínská strana financovala veškeré náklady spojení s pobytem na území Číny, zbývající náklady byly pokryty díky podpoře Magistrátu města Ostravy a jeho Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu.

Ostrava!!!