menu

Tajný život města

Snímek obrazovky 2017-02-22 v 13.00.37Zažili jste někdy ten moment, že jdete přírodou a vůbec netušíte co kolem vás roste? To se vám už nestane. Už žádné nudné listování v knihách s obrázky rostlin, které jste v životě neviděli. Díky Pl@ntNet poznáte rozmanitost rostlin, které vám rostou pod okny a dosud jste si jejich krásy a jedinečnosti možná nevšimli.
Naše škola se zapojila projektu Tajný život města (www.tajnyzivotmesta.cz), ve kterém studenti “krmí” obrazovou mobilní aplikaci Pl@ntNet svými fotografiemi rostlin. Aplikace je vyvíjena vědci z francouzských výzkumných organizací. Do její databáze se vkládají volně rostoucí rostliny z okolí nebo ze zajímavých lokalit. Počet druhů a množství použitých obrázků se vyvíjí s počtem a zapojením uživatelů, kteří mohou sdílet výsledky svého vlastního pozorování. Na základě softwaru pro vizuální rozpoznání pak aplikace pomáhá rostliny identifikovat. Veškerá pozorování jsou před zařazením do databáze zkontrolována odborníky. Aplikace je bezplatná a komunikuje s operačním systémem iOS i Android.
Důvodem zapojení našeho gymnázia do projektu je nejen podílení se na vývoji aplikace pro širokou veřejnost celého světa, ale také objevování zajímavých lokalit, možnost identifikovat řadu rostlinných druhů, pátrat po biodiverzitě ve svém okolí, objevit kouzlo badatelsky zaměřeného vzdělávání. Věříme, že může jít o další způsob, jak přispět k větší oblibě výuky přírodovědných předmětů.
Partneři projektu jsou: Veolia, nezisková organizace Tereza a slovenská nezisková organizace Živica.