menu

Projekt SOVA – Jan Lukovský vysokoškolákem na zkoušku

Projekt SOVA – Jan Lukovský vysokoškolákem na zkoušku

V rámci projektu Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, reprezentovaného Studentskou Organizací Vědeckých Aktivit (SOVA), má deset vybraných nadaných středoškoláků možnost zapojit se do celé škály vědeckých praktik a aktivit, jejichž cílem je osvojit si základy práce biologa od sběru dat, přes laboratorní práce až po prezentaci výsledků. A právě v letních měsících, během prázdnin, kdy ostatní středoškoláci užívají zasloužený odpočinek, tato skupina deseti nadšenců odvádí největší kus práce na svých projektech. Náš student Jan Lukovský ze 7.A byl díky svým dlouholetým aktivitám a úspěchům v mnoha přírodovědných soutěžích vybrán organizátory OU mezi deset mladých talentovaných biologů a stal se “vysokoškolákem na zkoušku”. Co tedy zažívali a na čem všem se podíleli?
S nabídkou témat jakožto i se svými budoucími lektory a vedoucími a také se sebou navzájem se měli možnost seznámit během adaptačního víkendu, který se konal 22.–23. června 2019 v Jilešovicích, v krásném prostředí mezi Hlučínskou štěrkovnou a Kozmickými loukami. Vedle seznamování studenti zažili také exkurzi právě na Kozmické louky spolu s odborným výkladem o významu mokřadů v krajině. A také si vyslechli přednášku o designu výzkumu, která jim měla dát ve zjednodušené formě představu o tom, že i jejich výzkum by měl být naplánovaný a promyšlený.
A nyní vlastní pohled Honzy Lukovského:
Na červnovém adaptačním víkendu si každý z deseti zúčastněných studentů ze středních škol a gymnázií z Ostravy a okolí vybral jedno z předem určených témat pro výzkum, na kterém pak v průběhu projektu se svým přiděleným konzultantem pracoval. Moje zvolené téma bylo fylogeneze krevet rodu Periclimenes. Tento rod je, jak nové genetické výzkumy prokazují, polyfyletický, což znamená, že jsou si některé druhy tohoto rodu navzájem méně příbuzné, než se předpokládalo. Měl jsem k dispozici vzorky od Austrálie, přes Vietnam až po Chorvatsko a porovnával jsem vzájemnou příbuznost vybraných druhů na genech 16S a H3.
Pak následovaly dvě velké akce.
První bylo terénní praktikum, kde nás naučili různé techniky odchytu hmyzu. Ukázali nám jak jednoduché zemní pasti, tak i náročnější (a dražší) způsoby odchytu, jako například Malaiseho past. Celá akce se konala přes víkend v autokempu Vítkov-Podhradí, kde jsme měli zajištěné ubytování i stravu.
Poté na přelomu půlky prázdnin proběhla laboratorní praktika. Zde jsme si mohli vyzkoušet izolovat DNA z tkáně, pracovat metodou PCR.
I v průběhu prázdnin jsem nadále navštěvoval laboratoře univerzity a pracoval na svém průzkumu fylogeneze krevet rodu Periclimenes, ve kterém chci v průběhu školního roku i nadále pokračovat.
https://alive.osu.cz/vysokoskolakem-na-zkousku-kdyz-biologii-tak-se-sovou/

Malaiseho past
Stromová past
Zemní past na střevlíky (přikrytá kůrou proti dešti)
Střevlík kožitý
Přástevník kostivalový (chycen na světlo)
Housenky z plastlíny – zjišťování predačního tlaku
Laboratoř s termocyclery
Vzorky na izolaci DNA
Izolace DNA
Fluobox s pipetami – příprava izolátů pro PCR