menu

Vstanou noví Larischové?

Vstanou noví Larischové?

Slyšeli jste už někdy o Ekonomické olympiádě? To je jako olympiáda, jenomže z ekonomie, jak by vám jistě vysvětlil Haškův plukovník Bedřich von Zillergut. Přestože se mi zdá toto hypotetické shrnutí notorického pitomce ve službách c.k. armády zcela dostatečné a vyčerpávající, poněkud ho ještě rozvedu.

V případě ekonomické olympiády se jedná o každoroční soutěž středních škol, kterou zaštiťuje Česká národní banka a Institut ekonomického vzdělávání. Probíhá nejenom u nás, ale běží v mnoha zemích světa včetně Číny a Slovenska.

Školní kolo proběhlo doma, neboť to vzhledem k izolaci vlastně ani jinak nešlo, a rezultovalo ve dva postupy do kola krajského. Naše barvy se tam jali hájit Vít Gocman z 6.A a Denis Pisczech ze 4.D. Klání vypuklo den po březnových idách a zatímco Caesarovo tělo před 2065 lety již zcela pohltil algor mortis, počítače i mozky studentů se naopak musely pěkně zahřát – 25 otázek, 40 minut a 1 pokus.

Výsledek? Pan Pisczech se umístil zhruba v první třetině stočlenného pole, což bohužel na postup nestačilo (přesto však gratulujeme k velice solidnímu výsledku a výborné reprezentaci školy), zatímco pan Gocman vyhrál.

Tím myslím VYHRÁL! V sextě. S tím, že se ekonomie probírá až o rok později a měl tak proti sobě soutěžící s „drobnou“ výhodou. Kolik jich bylo? Nu, jenom něco málo přes 900, pokud počítáme krajské kolo, ale postupem do toho celostátního se dostal mezi 50 nejlepších z 15.000 letošních účastníků!

Finále se uskuteční 9.6.2021, pravděpodobně v prostorách České národní banky. Řekněme, že výhled prozatím nevypadá úplně špatně 🙂

Já se zatím zkusím v rychlosti mrknout, jestli MŠMT také náhodou nevypisuje soutěže ve čtení asyrského klínopisu nebo biodiverzitě Krymského chanátu. Pan Gocman si určitě něco vybere.