menu

Naši žáci tvůrci městské politiky aneb AMOB podruhé

V minulých dnech, konkrétně 6. – 9. 3. 2019 se trojice žáků Wichterlova gymnázia (Hana Pasková 5. A, Denis Pščolka 1. C. a Filip Klimša 2.D) zúčastnila druhého kola work-shopu Akademie mladých občanů. Akce se konala v Olomouci v prostorách Filozofické fakulty UP.

Událost byla zaměřena na otázku regionu a toho, jaké nabízí alternativy pro mladé lidi. Jinými slovy návod pro udržení mladých a perspektivních osob v dané lokalitě.

Třídenní seminář byl rozdělen do dvou částí. První více teoretická byla zaměřena na přednášky politologů, zastupitelů a dále lidí zaměřujících se na téma urbanizace a městského prostoru. Druhá část byla již pro účastníky zajímavější. V ní totiž sami prezentovali vlastní názory a možnosti pro v současnosti velmi frekventovanou otázku odchodu mladých mimo rodné město.

Součástí akce byla také vycházka po Olomouci spojená s prohlídkou zajímavých míst, na kterých by možné udržení mladých mohlo být postaveno. V samotném závěru byli naši žáci aktéry simulovaného jednání městského zastupitelstva.

V první půlce dubna se uskuteční závěrečná část Akademie mladých občanů. Vyvrcholení se bude konat v Praze v prostorách Právnické fakulty a Fakulty sociálních věd UK. Jsem přesvědčen, že naši žáci na základě získaných zkušeností a kompetencí budou ve třetí části soutěže platnými diskutéry a budou schopni debatovat, ale také částečně analyzovat současnou národní politiku.

Mgr. Ondřej Tichý