menu

Moravskoslezský matematický šampionát 2016

Ve čtvrtek 20. 10. 2016 se na Wichterlově gymnáziu sešlo téměř 250 matematiků, aby změřilo své dovednosti již ve 14. ročníku Moravskoslezského matematického šampionátu. Každý ze soutěžících v kategorii středních škol řešil 5 náročných příkladů. Základní školy letos poprvé do soutěže vysílaly čtyřčlenná družstva. Matematický šampionát však není jen soutěž. Pro všechny účastníky je každým rokem připraven zajímavý program. Pro účastníky kategorie základních škol byla v letošním roce připravena ukázka zajímavých prezentací a workshopů. 180 žáků si postupně v malých skupinách vyzkoušelo práci s experimentální soupravou Vernier v laboratoři fyiky, která byla vybavena a modernizována z projektu Podpora přírodovědných předmětů. Autoři příkladů také předvedli vzorové řešení všech příkladů, se kterými se soutěžící v soutěži setkali. V poledne pak proběhla přednáška doc. Karla Olivy.
V kategorii ZŠ 9 se v letošním roce utkalo 45 družstev (tj. 180 dětí). Soutěžící přijeli z 25 škol z České republiky a Slovenska. Kategorie SŠ 3 je určena pro žáky třetích ročníků všech typů středních škol. Počet soutěžících v této kategorii byl 67, počet zastoupených škol z České republiky a Slovenska dosáhl čísla 20.

Oficiální sborník soutěže ke stažení Sborník 2016

Výsledková listina ZŠ: Úspěšné týmy ZŠ

Výsledkový listina SŠ: Výsledky soutěžících SŠ (kódy a body)

MS deník (21.10.2016): článek

 

DSC03225 Podobně jako v minulých letech měl i 14. ročník Moravskoslezského matematického šampionátu svého čestného hosta, který si pro studenty středních škol připravil zajímavou přednášku. V letošním roce jsme přivítali doc. Karla Olivu, který byl dlouholetém ředitelem Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Jako vystudovaný matematik, který přednáší i na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, umí oba obory poutavě a s nadsázkou komentovat. Přesvědčit se o tom mohli již diváci Show Jana Krause.

Doc. Oliva tak rozšířil galerii čestných hostů, ve které jsou bývalá předsedkyně AV ČR Helena Illnerová, současný předseda AV ČR Jiří Drahoš či prof. Kamil Wichterle.

 

 

 

Moravskoslezský kraj – zřizovatel gymnázia
————————————- ———————————-
Statutární město Ostrava
Jednota českých matematiků a fyziků
RGB_VEOLIA_HD Veolia Česká republika
Svaz průmyslu a dopravy České republiky