menu

Hoj ty Štědrý večere…

Hoj ty Štědrý večere…

Hoj, ty Štědrý večere,/ ty tajemný svátku,/ cože komu dobrého/ neseš na památku? // Hospodáři štědrovku,/ kravám po výslužce;/ kohoutovi česneku,/ hrachu jeho družce.//

Jistě poznáváte národního klasika K. J. Erbena a jeho báseň Štědrý den. V ní postupně obdaroval hospodáře, čeládku, domácí zvířectvo a dokonce i ovocné stromoví. Skromně však vynechal sebe samotného – básníka, archiváře a především – historika. A to je škoda, protože i dějepravci při podobných příležitostech občas rozšíří své skromné vlastnictví o nějaký ten poživatelný kousek či doplní své tajné depozitáře historických pramenů. A někdy obojí zároveň.

Takové unikátní dílo se v poslední školní den roku 2020 dostalo do rukou nejmenovaného člena oborové komise dějepisu. Ještě než se PhDr. Nezdařil zakousl do toho perníku, podařilo se přítomným pohotově zvěčnit podobu vánočního milodaru. Je jím Faistský disk, který, stejně jako Voynichův rukopis, již drahnou dobu dráždí chřípí neúspěšných kryptologů, a zuby si na něm vylámal nejeden univerzitní intelektuál. Protože je ale dílo slečny Alexandry Lakomé mnohem lépe čitelné než originál, možná se právě na vás usměje štěstí.

Svá řešení posílejte na pikova@wigym.cz

PN+PM

 

Originál

Originál

Kongeniální replika A. Lakomé

Kongeniální replika A. Lakomé