menu

Auschwitz – Birkenau

Auschwitz – Birkenau

Psal se 27. březen 2018. Den začal jako každý jiný, jen pro nás, pár vyvolených studentů čtvrtých a třetích ročníků, to přece jen bylo trošku odlišné. Před námi byla cesta do Auschwitzu, některým více známý pod jménem Osvětim.

Jako by sama příroda věděla, kam se chystáme, tak i takhle vypadalo naše počasí. Načernalé mraky se pomalu sunuly po obloze popoháněné silným větrem. Teplota se blížila k nule a ve vzduchu byl cítit nadcházející déšť.

Kolem deváté hodiny jsme se dostali na místo. Jako první nás čekala prohlídka Auschwitzu 1, který v době okupace Polska nacisty sloužil jako pracovní a vyhlazovací tábor nejenom pro Židy, jak si občas někdo mylně myslí. Depresivní prohlídku ještě více podtrhoval melancholický hlas naší paní průvodkyně a ponuré prostředí celého tábora, neboť většina budov a místností zůstala v původním stavu. První prohlídka byla ukončena u spalovacích pecí a my byli následně přesunuti do Auschwitzu 2, tzv Březinky (Birkenau). Kdo si myslel, že „Osvětim“ bylo hrůzné, tak se spletl, neboť Březinka byla ještě horší. Dřevěné přístřešky, kde se musely tísnit celé rodiny, odporné latríny a zrekonstruovaný přepravní vlak, který všechny cestující přivezl na smrt.

Závěrem celé exkurze byl výstup na strážní věž s pohledem na celý strašidelný komplex. Nedokážu říct, zda prohlídka byla pěkná, ale určitě byla pro nás všechny velmi poučná. Dozvěděli jsme se věci, které jsme doteď nevěděli, díky dobovým fotografiím, zabaveným osobním věcem a zavazadlům jsme mohli nahlédnout i na osudy odvlečených. Nacisté se zde dopustili zvěrstev, jak na dospělých, tak na dětech, ale my se z toho můžeme poučit a doufat, že se tohle už nikdy nebude opakovat.

Exkurze do Auschwitzu očima studentky Katky Grüspanové 3. D