menu

ČLO – dva postupy do ústředního kola!

ČLO – dva postupy do ústředního kola!

Radostnou zprávu jsme obdrželi od organizátorů České lingvistické olympiády – dva Wigymáci postupují z regionálního kola do finále soutěže. Do ústředního kola se se z 829 soutěžících probili tito studenti: Lukáš Staník (2. D) a Matěj Kolář (5. B).

Tento výjimečný úspěch  je příležitostí, abychom se  za letošním desátým ročníkem poohlédli. Organizátoři soutěže vcelku velmi rychle zareagovali na mimořádnou situaci, jež v tomto školním roce nastala, a  školní kolo zorganizovali distančně s využitím “zvláštního soutěžního prostředí”. Distanční výuka paradoxně umocnila na naší škole zájem o školní kolo soutěže. To proběhlo v prosinci loňského roku a zúčastnilo se ho rekordních 44 soutěžících.

Výsledky školního kola soutěže byly pro nás velkým úspěchem. Sedm Wigymáků z celkového počtu 827 soutěžících postoupilo do regionálního kola soutěže. Byli to: Oskar Martiňák (7. B), Jan Martin Macháček (4.B!!!), Tomáš Janoušek (6. B), Adam Walder (5.B), Samuel Neděla (5. A), Matěj Kolář (5. B) a Lukáš Staník (2. D). Z regionálního kola se do  padesátky nejlepších (a tedy postupujících)  probojovali Matěj Kolář (45. místo, 38 bodů) a Lukáš Staník (47. místo, 37,5 bodů). Těsně před branou postupu skončil Tomáš Janoušek (55. místo), jemuž postup unikl o jediný bod. Mezi 193 účastníky regionálního kola se neztratili ani další soutěžící: Oskar Martiňák pak obsadil 75. místo (32, 5 bodů), Adam Walder (28 bodů) 100. místo, Samuel Neděla (23 bodů) 126. místo a Martin Jan Macháček (20 bodů) 138. místo.  Všem účastníkům soutěže děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

S jakými úkoly si museli soutěžící poradit? Třeba s překladem Otčenáše z ngalštiny, kterou mluví 10 milionů obyvatel Konga, Angoly a Středoafrické republiky. Tady je první verš Otčenáše v ngalštině: Tata na biso ya likolo. Přišli byste na to, jak se v ngalštině řekne slovo otec a nebesa?  A jak se řekne ngalsky zájmeno “náš”?