menu

Příběh kontaktní čočky

Za osobní účasti předsedy Akademie věd České republiky Prof. Jiřího Drahoše, který den před vernisáží převzal z rukou prezidenta republiky Václava Klause medaili Za zásluhy, prof. Kamila Wichterleho, místopředsedy PSP ČR Lubomíra Zaorálaka, Ing. Jana Špundy z Českých center a mnoha dalších významných hostů proběhla na Wichterlově gymnáziu v pondělí 29. října 2012 vernisáž výstavy Otto Wichterle / Vědec a vynálezce: Příběh kontaktní čočky. Zajímá-li i vás historie objevu kontaktních čoček nebo některého z dalších téměř 160 patentů, osud muže, který musel bojovat s fašismem i komunismem, nebo chcete zjistit, kdo vymyslel název “silon”, jste vřele zváni. Veřejnost si může výstavu nyní prohlédnout každý všední den od 7:30 do 15 hodin!

Naše gymnázium na přípravě spolupracovalo s Českými centry (organizace zřízená Ministerstvem zahraničí České republiky) a Ústavem makromolekulární chemie AV ČR.

V roce 2011jsme si připomenuli 50. výročí Wichterleho vynálezu měkkých hydrofilních kontaktních čoček a zároveň rok 2013 bude rokem nedožitých stých narozenin pana profesora. Proto byla vytvořena výstava věnovaná právě Otto Wichterlemu, jeho životu, životnímu dílu a jeho významu nejen pro svět vědy, ale i každodenní praktický život.

Zároveň chceme za pomoc s vernisáží poděkovat Ing. arch. Dušanu Richtárovi, Ing. Pavlu Kubinovi a restauraci Stará celnice.

O vernisáži informovalo mnoho sdělovacích prostředků:

Česká televize, Události v regionech plus

listopad 2012: Moravskoslezský kraj – vernisáž výstavy Příběh kontaktní čočky

30. 10. 2012: MF Dnes – vernisáž výstavy Příběh kontaktní čočky

29. 10. 2012: Český rozhlas 2 Praha – vernisáž výstavy Příběh kontaktní čočky

TV Polar – Regionální zprávy

TV Polar – Host dne

web Českých center

 

Příjemnou atmosféru si můžete přiblížit na fotografiích Matyáše Theuera:

Jen málokterý český vědec se těší takovému uznání a popularitě, doma i v zahraničí, jako právě prof. Otto Wichterle, který je znám především díky svému vynálezu kontaktních čoček. Jeho neobyčejný příběh a neuvěřitelný přinos vědě je velkou inspirací a je stálým předmětem zaslouženého obdivu. Příběh profesora Wichterleho není jen příběh o houževnatosti vědce, ale i příběhem boje s lidskou hloupostí, nepoddajnosti agresivním ideologiím a o schopnosti udržet si skromnou důstojnost. Jeho úspěchy nebyly dílem náhody nebo pozice na společenském žebříčku – byly výsledkem pracovitosti, schopnosti udržet si nadhled nesmírné trpělivosti.

Otto Wichterle, český chemik a vynálezce, se narodil v roce 1913 v Prostějově a zemřel roku 1998 ve Stražisku. Byl profesorem Vysoké školy chemickotechnologické v Praze a předsedou ČSAV v letech 1989-92. Byl zakladatelem a do roku 1970 ředitelem Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze, kde se zabýval mj. chemií a technologií makromolekulárních látek, především hydrofilními gely a biomedicinálními materiály. V roce 1956 vynalezl přípravu kontaktních čoček z hydrogelů a první “čočkostroj” sestavil na Štědrý den roku 1961 u sebe doma ze stavebnice Merkur a dynama jízdního kola. Vynález kontaktních čočky a jejich výroba se stal nejznámějším z jeho sto padesáti patentů.