menu

Zápisky o kláních historických

Zápisky o kláních historických

Bylo 4.ledna 2022, mráz svíral Porubu ve svých pařátech pevněji než Jack London láhev whiskey, wigymské topení bublalo svou tklivou píseň zimy a všem členům předmětové komise dějepisu přišel email. Nejednalo se však o upozornění tajné společnosti dějepravců na skutečnost, že se rok 2022 neblaze zapíše do školních učebnic, ale zpráva obsahovala relativně stručnou a jasnou informaci – začal nový ročník dějepisné olympiády.

Protože mezi wigymáckými dějepisci jsou nejen špičky současné české historiografie, ale pohotoví manageři, nezpůsobila nám tato elektronická pošta žádné horečnaté chvění po těle. Předmětová komise  se jala s rychlostí Hamilkara Barkase, tedy BLESKU, zorganizovat  školní kolo. To bývá pravidelně sítem, na němž co zlaté nugety zůstanou ti nejlepší z nejlepších.  Slovutnou školu přece nemohou reprezentovat ňoumové, kteří nerozeznají, řekněme, bitvu u Drinopolu od punktací!

Vše bylo za nějaký čas uchystáno a 19.1. resp. 20.1. se pod bdělým dohledem samotné předsedkyně (!) PKD střetli v dějepisném klání potenciální reprezentanti nižšího, resp. vyššího gymnázia. Souboj to musel být věru nemilosrdný, neboť soutěžní řád garantoval postup do okresního kola pouze a jedině vítězi své kategorie. Pokud by byl ale bodový zisk poražených wigymských v porovnání s poraženými z ostatních ústavů dostatečně velký, mohli na okres přeci jenom nakouknout i oni…

Bylo 9.února 2022, venku tálo jako na XX. sjezdu v padesátém šestém po Chruščovově projevu, tělocvikářům se chvělo chřípí v tušení nadcházejícího jara a všem členům předmětové komise dějepisu přišel další email. Od této chvíle jsme znali postupující a nebylo jich málo – jako vítězové své kategorie automaticky postoupili do okresního kola DO Matyáš Hrbáč (ve zmíněném emailu přejmenován na Hrabáče, ale zkušený historik je na problematiku neustáleného pravopisu vlastních jmen zvyklý jako benediktin na půst a podobné drobnosti jej nemohou rozhodit víc než ovád stěrač tatry) a Lenka Fráňová – ta zastupovala nižší gymnázium. Díky svým výsledkům je však mohli doplnit ještě další soutěžící – za vyšší gymnázium Jiří Závada a Tobiáš Tichý, za nižší Vojtěch Ptáčník a Marie Svršková. 6 účastníků z 6 možných? Nu, za takový postup by se nemusel hanbit ani Erich von Manstein!

Okresní kolo se konalo 22. března v exotické destinaci, o níž pomýlení lokální patrioti tvrdí, že představuje rodiště strýčka Skrblíka – v Hrabůvce. Lokace by jednomu nevadila, neboť inteligent ví, že touha po omnipotenci v sobě nutně zahrnuje i znalost Hrabůvky, ovšem skutečná tragédie tkvěla v začátku soutěže v 7:45 ráno. Nu, nedalo se nic dělat – i taková Marie Curie-Skłodowská musela na oltář vědy položit nejednu obětinu. Sotva proto minuly laudy, když studenti vyrazili i s pedagogickým doprovodem do neznáma.

Virtuální náhled do ZŠ Mitušova

Virtuální náhled do ZŠ Mitušova, ve které se celé klání odehrálo. Zdroj: https://tourmkr.com/F1Ul1Dc7ME/32010825p&111.06h&89.01t

Tedy ne všichni – zatímco žáci vyššího gymnázia měli to privilegium dopravit se na místo určení samostatně, později narození museli organizaci cesty svěřit do rukou zodpovědného pracovníka školy. Protože se tentokrát jednalo o pedagoga, ve srovnání s nímž je orientovaným jedincem i Felix Holzmann, nesla s sebou výprava též mámivou předzvěst neočekávaných dobrodružství, ale nakonec jsme vše zvládli.

Zatímco pedagogický dozor odešel posnídat salát (pochopitelně hermelínový, neboť majonéza dodá tělu žádanou energii lépe, než libovolná vodnice s chia posypem), studenti již byli usazeni v učebnách a chystali se do boje. Tématem byla česká šlechta v proměnách času. Zatímco na účastníky z řad nižšího gymnázia čekaly záludné otázky ze života Albrechta z Valdštejna či popis středověkého hradu, na frekventanty vyššího gymnázia již byly kladeny poněkud vyšší nároky. Schválně – kolik byste toho dokázali říct o osudech Jana Rudolfa Czernina z Chudenic, Aloise I. Josefa z Liechtensteina, Berchtolda z Uherčic či o hyalitovém sklu z buquoyských skláren? Býti účastníkem historických soutěží není vždy procházkou růžovým sadem…

Bylo 23. března 2022, slunce hřálo, studenti se rozkošnicky povalovali na nedomrlém trávníku školního hřiště, a o mnoho kilometrů dál běhal imobilnímu kolegovi Dybalovi mráz kolem páteře. Ano, tušíte správně – přišel email. A ne ledajaký, protože v sobě skrýval výsledky dějepisné bitvy u Hrabůvky.

Nutno říci, že si soutěžící věru nevedli špatně! Z nižšího gymnázia se nejlépe umístila Lenka Fráňová, která skončila na skvělém 5.-8. místě z 48 účastníků a Vojtěchu Ptáčníkovi stačil o pouhé 2 body horší výsledek k místu 11.-13. Nu, a protože se i Marie Svršková umístila v první polovině startovního pole, můžeme rozhodně mluvit úspěchu, přestože chyběla sladká tečka v podobě postupu do krajského kola.

Jinak tomu však bylo v kategorii vyšší – Jiří Závada se umístil na 5.-6. místě, ale to jenom proto, že se tentokrát v Ostravě sešel nějaký mimořádně silný ročník – hned osm ostravských se například bodově umístilo před nejlepší účastnící z Opavy, a to je co říct. Přesto to ale stačilo na postup! A co víc – Matyáš Hrbáč skončil v okrese na druhém místě a stejné místo by mu patřilo i v rámci celého kraje! Jak by řekl kolega Měrka: „Heršvec a mordyje, to jsou mi věci.“

Ovšem to není všechno – krajské kolo se totiž odehrálo 6. dubna 2022 a víte co? Už nám přišel email! Zatímco pan Závada obsadil skvělé 10 místo, pan Hrbáč si může hrdě připnout bronzovou medaili! Bude to stačit na postup do celorepublikového kola? Na odpověď pro tuto otázku budou muset členové PKD bedlivě kontrolovat své virtuální schránky.