menu

Talentová akademie 2018 s naší účastí

Talentová akademie 2018 s naší účastí

“Od pátku 7. 9. do neděle 9. 9. jsem měla možnost zúčastnit se Talentové akademie 2018 v laserových centrech HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Po přečtení článku o kvantových tečkách, spočítání pár záludných příkladů a vyplnění otázek k tématu, které byly součástí přihlášky, jsem byla vybrána jako jedna z dvanácti studentů Česka a Slovenska, kteří se mohli podívat do těchto špičkových laserových center a vyzkoušet si práci vědce na vlastní kůži.

Celý tento prodloužený víkend jsme pod dohledem zkušených fyziků v týmech intenzivně pracovali na zadaném úkolu, který jsme nakonec museli odprezentovat a obhájit před vědeckou obcí. Každý člen týmu získal svou vlastní specializaci – chemik, laserový fyzik, konstruktér nebo elektronik a programátor. Měli jsme za úkol společnými silami syntetizovat kvantové tečky, vymyslet a sestavit aparaturu (včetně návrhu a 3D tisku některých součástek), která bude měřit jejich fluorescenční spektrum, a nakonec vytvořit program, který bude naměřená data vyhodnocovat – to vše během necelých dvou dnů.

Byla to velká výzva, která přinesla spoustu nečekaných komplikací, nenaplněných plánů, improvizovaných řešení a pomálu hodin spánku – vše nakonec ale rozhodně stálo za to. Měli jsme možnost při práci dát hlavy dohromady, zapojit hlavu i ruce, potrénovat týmové schopnosti, získat cenné zkušenosti a především si celý proces pořádně užít. Kromě práce na našem úkolu jsme se mohli podívat i do prostor s nejvýkonějšími lasery, což byl taky velký zážitek, nebo letmo minout indického prezidenta, který tam byl zrovna na návštěvě.

Pokud by někdo zvažoval účast na příštím ročníku Talentové akademie, můžu ji jen a jen doporučit. Čas a úsilí vložené do vyplnění přihlášky se mi mnohonásobně vrátily a můžu říct, že málokde jsem se toho za tři dny naučila tolik jako v Dolních Brežanech. Pokud by ani tohle nebyla dostatečná motivace, určitě není k zahození poznat nejméně 11 chytrých studentů ze všech koutů Česka a Slovenska, s kterými bezpochyby najdete společnou řeč a užijte si super víkend v místech, kde se jen tak někdo nedostane.”

Mariana Ochodková, oktáva A