menu

Studium mezi nejšťastnějšími lidmi – studium v Dánsku

Studium mezi nejšťastnějšími lidmi –  studium v Dánsku

Dne 5. 10. 2022 jsme měli příležitost zúčastnit  se přednášky o studiu v zahraničí, kterou přednesla bývalá studentka Wichterlova gymnázia Lenka Švidrnochová. Tato veskrze pozitivně naladěná osoba nám dala nahlédnout do svého univerzitního života v Dánsku a vzala to zevrubně od usmívajících se lidí, přes útulné parkové hřbitovy až po lavice dánských vysokých škol.

Lenka – v Dánsku je běžné oslovovat každého křestním jménem – nám převyprávěla svůj příběh o tom, jak se dostala do Aarhusu, druhého největšího města Dánska, a během toho nám udělila rady a poskytla návody, jak se o krůček přiblížit vysněnému studiu za hranicemi České republiky. Konkrétně například představila podcast Czech Out Uni, kde Češi hovoří o svých zkušenostech se studiem v zahraničí, nebo organizaci European Youth Centre Břeclav (EYCB), jež zařizuje mimo jiné krátkodobé výměnné pobyty. Sama Lenka se na studium v zahraničí připravovala již od kvinty na gymnáziu, a to skrze nejrůznější brigády a dobrovolnické aktivity, kteréžto jako šperk ozdobí každý životopis a každou přihlášku ke studiu.

Na otázku, proč bychom měli zamířit právě do Dánska, Lenka odpověděla mnoha přesvědčivými argumenty. Lákavě nezní pouze to, že ke studiu stačí angličtina, ale i to, že zahraniční studenti studující v Dánsku dostávají zaplaceno za to, že chodí do školy. Jedná se o částku 750 euro měsíčně. Další výhodou či nevýhodou (záleží na povaze) je práce ve skupinách. Tu studentka popsala jako velice praktickou. Nejde totiž o žádné strohé vyhledávání faktů u počítače, vyšlou vás na ulici ke skutečným firmám a klientům. A pokud někoho ještě pořád zatěžují obavy o finance, Dánsko je chudým studentům velice nakloněné. Nepoužívaný nábytek a další vyřazené věci umístí Dán na ulici před dům a kdokoli si je může odnést. Takto získaný nábytek zdobí i většinu Lenčina bytu. Dále také dobře funguje systém sdílených ledniček, které lze najít na nejrůznějších místech. Kdokoliv do nich může jídlo donést a také si ho z nich může kdokoli odnést.

Přednášku Lenka zahájila dotazem, kdo ze studentů Wigymu už zvažoval studium v Dánsku, načež se nezvedla ani jedna ruka. Na závěr padla tato otázka ještě jednou a to už se pár rukou ve vzduchu ukázalo, včetně té mé.

Autorka textu: Sára Zončová, 6.A