menu

Robosoutěž – “Prostě ti lepší”!

Robosoutěž – “Prostě ti lepší”!

Úžasného úspěchu dosáhli naši studenti v celorepublikovém robotickém klání Robosoutěž, které již 10. rokem pořádá tým Katedry řídicí techniky FEL ČVUT v Praze. Úkolem zúčastněných týmů je sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu, a to co možná nejlépe.

Letošní zadání pro kategorii ZŠ se zdánlivě jevilo jednoduché – roboti měli autonomně projet trasu barevného bludiště od startu až do cíle a orientovat se podle podkladových barevných polí. S sebou si museli vézt kostičky, které měli umístit na každém druhém zeleném poli.

Z předchozího ročníku jsme ale věděli, že konkurence je silná, že přípravu není dobré podcenit, že odstranění jedné vady robota často přináší vznik dalšího problému, ať už konstrukčního nebo softwarového, a že občas nezbývá než robota celého přestavět a přeprogramovat.  I přesto se šestice studentů sekundy B rozhodla jít do boje a v průběhu předchozích čtyř týdnů se s uvedenými problémy potýkala. A jejich úsilí se jim nakonec vyplatilo!

Z celkového počtu 45 týmů 2. kola kategorie ZŠ (pro velký zájem byla soutěž rozdělena do dvou nezávislých kol) se po mnoha “robotických soubojích”  na fantastickém 3. místě umístil tým “Prostě ti lepší” ve složení Dalibor Červenka, Jaromír Čudek a Adam Walder a na rovněž skvělém 9. místě tým “NSDS” (Filip Rada, Miroslav Slezák a Adam Zezulka).

Na závěr bychom chtěli poděkovat Statutárnímu městu Ostrava za poskytnutí dotace ze svého rozpočtu spolku OKNA, ze které byly soutěžícím hrazeny cestovní náklady.