menu

Ostravské kulturní stopy aneb Hudba, sochy, výhledy

Ostravské kulturní stopy aneb Hudba, sochy, výhledy
Spojením hudební výchovy s angličtinou vznikl unikatni projekt poznávací exkurze pro studenty kvinty A a kvinty B. Znáte dobře město, ve kterém bydlíte, žijete nebo studujete? Víte, kde studovali Tři tygři, kterému kostelu se říká červený a kde stojí socha Špinarky?  Kterému náměstí se říká Kuří rynek a kdo je ten muž sedící na lavičce s liškou v klíně?
Studenti našich kvint vám to rádi vysvětlí. Na jeden den se stali kvalifikovanými průvodci historickým centrem Ostravy. Od Janáčkovy konzervatoře v Ostravě nás provedli kolem evangelického kostela k soše oblíbené ostravské zpěvačky v Husově parku, přes Jiráskovo náměstí se sochou sedícího Leoše Janáčka hladícího lišku Bystroušku až k jedinečnému Muzeu citer na Masarykově náměstí.
Jde o největší soukromou sbírku citer v ČR. Dohromady čítá přes 550 strunných drnkacich hudebních nástrojů oblíbených v 19. století. A na počátku 20. století i u nás, i když doma jsou v Rakousku a Německu.
Informace o Masarykově náměstí a Staré radnici zazněly v angličtině. Pak se ozvala ostravská zvonkohra s havířskou písničkou Na Zarubku v jednom dumku nás vyprovodila do hlubokého  duchovního světa. Otevřené dveře kostela sv. Václava, nejstarší sakrální památky v Ostravě,  nás totiž pozvaly k prohlídce renesančního interiéru. Ústa úžasem oněměla. Ostrava opravdu není jen městem práce a dřiny. Pak nás kroky zavedly k poslední soše Davida Moješčíka, k památníku Karla Kryla před budovou Českého rozhlasu Ostrava. Celá exkurze vyvrcholila výjezdem výtahem na nejvyšší vyhlídkovou radnicni věž v ČR. Kdo tam ještě nebyl, ať se rychle vyveze nahoru. Teprve při pohledu  z výšky 73 metrů pochopíte, jak se Ostrava změnila. Místo tlukoucího ocelového srdce republiky ucítíte pulzovat zelené plíce republiky.
Welcome home! Good luck, my City Ostrava!!!
Autorka projektu: Mgr. Marcela Tylečková/Photographers: Mgr Gabriela Hudecová, Mgr Dennis Hennhofer/Professor of history: Mgr Dennis Hennhofer/Professor of music: Mgr. Pavla Zimolková