menu

Olympiáda v jazyce českém zná letošní vítěze

Olympiáda v jazyce českém zná letošní vítěze

Olympiáda v českém jazyce letos oslavila kulatiny, přesněji 50. výročí, čehož si soutěžící v zápalu souboje s úlohami nejspíše nevšimli. Je to právě půl století od doby, kdy se jí zúčastnili první soutěžící. 

Také letos čekala na soutěžící zadání, která směřovala hlouběji než standardní jazyková výuka. Vedle znalostí z oblasti tradičních jazykovědných disciplín konfrontovala žáky s úrovní jejich slovní zásoby a s jejich schopností problematické jevy přeformulovat tak, aby byly jednoznačné. 

Mimo to je kladen důraz i na složku kreativní, v níž se tvůrci snaží zaujmout porotu svými autorskými texty na stanovená témata. Sami si můžete zkusit představit, co byste napsali, kdybyste měli vzkázat něco svému o pět let mladšímu já, nebo kdybyste se měli inspirovat tématem Poprvé sám/sama.

V letošním roce nabídlo školní kolo tradičně dvě kategorie, jednu pro žáky tercií a kvart, druhou pro žáky vyššího gymnázia. Maximální bodový zisk mohl vyšplhat k padesátce a nejvíce se mu přiblížil Jakub Šafařík, kterému scházely pouhé tři body. Do okresního kola může škola nominovat po dvou soutěžících za každou kategorii a kromě toho také dva náhradníky. 

A kdo nás tedy bude reprezentovat dále? Za mladší to jsou James Warrren Honců a Hana Kašparcová, mezi staršími si nominaci vysloužili Jakub Šafařík a Martin Obšil.

Rolí náhradníků se zhostí Anežka Májková, Zuzana Bartíková, Julie Skleničková a Adéla Křivánková.

Výsledky školního kola přehledně

Výsledky Olympiády v JČ školní kolo 1. kategorie
Výsledky Olympiády v JČ školní kolo 2. kategorie

Související Články